مراکز دیتاسنتر TIER 5 چه ویژگی هایی دارد؟

همانطور که میدانیم کلمه TIER یا رده برای رتبه بندی مراکز داده توسط موسسه آپ تام استفاده میشود. پیشتر این کلمه توسط TIA942 نیز استفاده شده بود که با اخطار و شکایت موسسه آپ تایم این مسئله در نسخ جدید استاندارد TIA942 برطرف شد و از کلمه Rated به جای TIER استفاده میشود. رده بندی مراکز داده از 1 تا 4 و بر اساس میزان Availability و افزونگی مورد استفاده در طراحی این مراکز اندازه گیری میشود.

اما اخیرا شرکت سوییچ استاندارد Tier 5 ® Platinum را به نام خود ثبت نموده است.

طراحی ، امکانات و عملیات مرکز داده سوئیچ از بالاترین معیارهای مراکز داده موجود فراتر رفته است. Rob Roy، مدیر عامل و بنیانگذار سوییچ میگوید: از سال 2000 به طراحی ، ساخت و بهره برداری از این مرکز داده پرداخته است.  Rob Roy بیش از 500 اختراع دارد.

برای نزدیک به دو دهه ، مرکز داده و فناوری ارتباطات و ارتباطات از راه دور سوئیچ به عنوان   Tier Elite ®  بالاتر و فراتر از هر معیار فعلی ، مورد توجه  قرار گرفته است .

 

تنها مرکز داده جهان با استاندارد TIER 5 کجا قرار دارد؟

در سال 2014 ، سوئیچ به عنوان اولین و تنها مرکز داده دارنده نشان  Uptime “Tier IV Gold” از موسسه آپ تایم نائل آمد. در سال 2016 ، سوییچ تنها مرکز داده ای شد که دو بار برای هریک از تاسیسات در هر دو گروه Design و Facility گواهینامه دریافت کرد. سوییچ سپس مورد تجزیه و تحلیل دقیق تیم های عملیاتی خود قرار گرفت و از طرف موسسه Uptime به گواهینامه های “Tier IV Gold” برای تعالی عملیاتی دست یافت.

اگرچه سوییچ برای موقعیت بازار خود نیازی به اخذ این گواهینامه ها ندارد  ، اما گواهینامه های صنعت دیتاسنتر را دنبال می کند تا برای  کسانی که کمتر با فناوری مرکز داده آشنایی دارند ، شفافیت ایجاد کند. سوییچ همچنین می خواهد اطمینان حاصل کند که هیچ کس توسط رقبای احتمالی گمراه نمی شود که کیفیت یا قابلیت اطمینان امکانات خود را نادرست معرفی می کنند. برای ادامه تلاش خود برای ایجاد بهترین مراکز داده جهان ، سوییچ با استانداردهای مرکز داده Tier 5 Platinum ، حد مجاز فراتر از استانداردهای صنعت مراکز داده را افزایش داد.

 

رده 5 در چه مواردی از رده 4 متفاوت است؟

سوییچ در سال 2014 و 2016 گواهی Uptime Institute Tier IV Gold را بدست آورد. از آن زمان ، سوییچ نگران شد که سایر استانداردهای مرکز داده نتوانند شفافیت یا پاسخگویی کافی را فراهم کنند. بنابراین ، سوییچ عناصر دیگری را که برای تأمین قابلیت اطمینان حیاتی در نیازهای اکوسیستم مرکز داده به طور فزاینده پویا و مهم هستند را شناسایی می کند و از معیارهای Uptime Tier IVکه اکنون منقضی شده است ، پیشی می گیرد.

Tier 5 Platinum نه تنها انعطاف پذیری و افزونگی در سایر سیستم های رتبه بندی مرکز داده را در بر می گیرد ، بلکه همچنین بیش از 30 عنصر کلیدی اضافی مانند قابلیت های سیستم برق طولانی مدت ، تعداد حامل های موجود ، نفوذ صفر سقف، محل خطوط خنک سازی مرکز داده، امنیت فیزیکی و شبکه و استفاده صد درصدی از انرژی تجدید پذیر را ارزیابی می کند.

کارشناسان و کاربران مراکز داده درک می کنند که تهدیدهای عمده برای به روزرسانی مرکز داده شامل خسارت آب ، اتکا به تعداد کمی از شرکت های مخابراتی ، قرار گرفتن در یک منطقه جغرافیایی با ریسک بالا و عدم امنیت فیزیکی و شبکه کافی است. این عناصر مهم در سایر سیستم های رتبه بندی مرکز داده ارزیابی نمی شوند.

سوئیچ معتقد است که این عدم شفافیت و ارتباط کل نگر باعث می شود که  مدیران فناوری اطلاعات سازمان ها برای درک تفاوت های عمیق بین پیشنهادات محصولات colocation هنگام انتخاب، ارائه دهنده دچار مشکل شوند. سوییچ این استاندارد جدید Tier 5 را در تلاش برای کاهش عدم شفافیت و افزایش قابلیت اطمینان استانداردهای رتبه بندی مرکز داده معرفی می کند.

 

بر این اساس ، سوییچ، یک استاندارد جدید در تعالی مرکز داده ایجاد کرد: Tier 5® Platinum که نه تنها “در برابر خطا” مقاومت می کند ، بلکه در طراحی ، اجرا و بهره برداری در برابر خطا پایدار است. با استفاده از فن آوری های مرکز داده ثبت شده سوییچ ، استاندارد Switch’s Tier 5 Platinum اوج ظرافت با رویکرد جامع و ناشناخته قبلی به یکپارچگی و قابلیت اطمینان مرکز داده است. موسسه Uptime طرحها ، امکانات یا عملیات مرکز داده را مثل Tier 5 بررسی و تأیید نمی کند.

Tier 5 Platinum تضمین می کند که سیستم های برق و خنک کننده یک مرکز داده پایدار هستند و همچنین بسیاری دیگر از عناصر مهم برای پشتیبانی از مرکز داده را تضمین می کند. Tier 5 Platinum به اتصال اینترنت و قابلیت اطمینان سرویس های مخابراتی ، امنیت فیزیکی ، خطرات ناشی از فاجعه منطقه ای و پایداری و بازده انرژی یک مرکز داده نیز فکر می کند. سوییچ معتقد است یک مرکز داده بدون اتصال مطمئن ، منابع برق سبز پایدار و امنیت فیزیکی در واقع یک مرکز داده نیست.

حالا باید دید که این رده جدید که به عنوان اختراع توسط شرکت سوئیچ ثبت شده است از چه اقبالی در بین سردمداران و مدعیان جهانی رده بندی مراکز داده برخوردار خواهد شد.

 

مقایسه دقیق بین استاندارد Tier IV و Switch’s Tier 5 در جدول پیوست ملاحظه میگردد:

سیستم های سرمایشی
TIER IV TIER 5
نیاز نیست پیاده سازی دیتاسنتر بدون آب برای همیشه
نیاز نیست تشخیص آلودگی هوای خارج و واکنش مناسب
سیستم های برق قدرت
TIER IV TIER 5
نیاز نیست هر دو مسیر قدرت A & B در طول 90٪ تعمیر و نگهداری سایت به صورت آنلاین باقی می ماند
نیاز نیست سیستم انرژی ذخیره شده در N + 1 پیکربندی شده است
نیاز نیست سیستم انرژی ذخیره شده دارای یک مانیتور نصب شده دائمی است
نیاز نیست مسیر توزیع بحرانی مجهز به ویژگی هایی برای نظارت بر مدار از UPS به مدارهای شاخه پانل قدرت میباشد.
نیاز نیست چندین ایستگاه در سه مکان جداگانه و کاملاً کاربردی ، امکانات تولید برق اضطراری را کنترل و مانیتور مینمایند.
نیاز نیست چندین ایستگاه در داخل ستون فقرات الکتریکی برای کنترل و نظارت بر تابلو های اصلی در سه مکان جداگانه وکاملاً کاربردی قرار دارد.
 
 تامین کنندگان ارتباط
TIER IV TIER 5
نیاز نیست 10 شرکت مخابراتی درون شبکه در دسترس همه مشتریان است
نیاز نیست 6 تسهیلات ورودی حداقل از دو مسیر وجود دارد.
نیاز نیست خدمات کاهش دهنده DDoS در دسترس مشتریان قرار دارد.
امنیت فیزیکی
TIER IV TIER 5
لازم نیست هر رک سرور دارای امنیت است
لازم نیست دسترسی به سیستم های دارایی حیاتی و شبکه هایی مانند HVAC / Power / Network / Security قابل اطمینان هستند
لازم نیست تحت نظارت ، حرکت فعال ، نظارت تصویری بر فضاهای خدماتی و ورودی ها با 15 تصویر در ثانیه و حداقل برای 90 روز حفظ می شود
لازم نیست هر قفس / اتاق مجزا در طبقه مرکز داده به طور مستقل دارای امنیت است
لازم نیست تسهیلات موجود در محل دارای کنترل دسترسی ورود به سیستم دارای شناسه عکس است که زمان / تاریخ /دسترسی کاربر را برای 180 روز ثبت می کند
لازم نیست دیوارهای خارجی تاسیسات بدون پنجره و از بتن یا دیوارهای غیر قابل اشتعال و غیر قابل نفوذ به همین ترتیب ساخته شده اند
لازم نیست درهای خارجی در یک قاب فولادی تقویت شده (به عنوان مثال فولاد سخت شده) کاملاً دوغاب پر شده و لولاها قابل مشاهده نمیباشد
لازم نیست حفاظت پیرامونی محل حداقل 7 “با حصار محیطی 18” با یک سیم پیچ خاردار 3 رشته ای یا پیکینگ مشابه ، در زاویه 45 درجه دور از محل دیتاسنتر است که   دسترسی وسیله نقلیه یا عابر پیاده به ساختمان به حداقل می رسد.
لازم نیست این مرکز در همه ورودی ها دارای کنترل دسترسی و اتاق تله است
لازم نیست کنترل دسترسی به وسیله روش های PIN / biometric / Two Person Integrity هر دارنده نشان را تأیید می کند.
لازم نیست عملیات امنیتی سختگیرانه ترین ابزارهای اجرای امنیت فیزیکی را که طبق قانون مجاز است به کار می گیرد
لازم نیست هیچ ماده قابل اشتعالی در طبقه مرکز داده مجاز نیست
لازم نیست استانداردهای حسابرسی مورد نیاز برای داده های منطقی موجود ، رعایت می شود
لازم نیست برنامه کنترل دسترسی، دسترسی به مناطق عملیاتی را تنظیم می کند
لازم نیست محل می تواند به مدت 100 ساعت در عملیات امنیتی به عنوان پناهگاه باشد
لازم نیست تیم امنیتی حداقل بر اساس روشهای کمی و کیفی ارزیابی تهدید تاسیسات ، ارزیابی تهدیدات امنیتی حداقل شش ماهه را انجام می دهد.
لازم نیست بدون همسایه با خطر بالا (به عنوان مثال مواد بسیار قابل اشتعال ، مواد منفجره یا خطرات هسته ای)
حفاظت از آب
TIER IV TIER 5
لازم نیست سیستم سقف دوتایی قابل تعمیر / تعویض مستقل
لازم نیست در خارج از دشت 100 ساله سیل واقع شده است
لازم نیست تمام آب خنک کننده خارج از پوسته ساختمان (به عنوان مثال هیچ آبی در کف یا بالاتر از مرکز داده مجاز نیست)
لازم نیست ارائه نامه نمایندگی و ضمانت نامه با امضای افسر شرکت که سطح خدمات را تضمین می کند
پایداری و کارآیی انرژی
TIER IV TIER 5
لازم نیست انرژی 100٪ تجدید پذیر
لازم نیست با پشتیبانی از پروژه های محلی ، جدید و تجدید پذیر
لازم نیست بخش فصلی 12 ماهه PUE به طور متوسط ​​کمتر از 1.3 است

 

 

1 نظر

  1. 21 آبان, 1399

    محمدی

    مطلب بسیار عالی بود

یک نظر بگذارید